Własne mieszkanie czy wynajem: jak urządzić się po studiach?

Ukończenie studiów to bardzo ważny moment w życiu człowieka. Musimy wtedy zdecydować, czy postawić na wynajem, czy też kupno mieszkania. Jak najlepiej urządzić się po studiach?

Studia to ważny okres w życiu młodych ludzi. Uczą się wtedy wielu nowych rzeczy, a także poznają, jak wygląda samodzielne życie – bez rodziców. Większość studentów spędza studia w wynajmowanych mieszkaniach lub w akademikach. Jaką decyzję warto jednak podjąć już po ich zakończeniu?

Własne mieszkanie

Posiadanie własnego mieszkania ma swoje plusy i minusy. Z perspektywy osoby, która jest dopiero ukończyła studia, sprawa wygląda jeszcze bardziej zawile. Zalety posiadania własnego lokum to na pewno poczucie spokoju, stabilności, a także możliwość urządzania mieszkania w taki sposób, jaki nam odpowiada. Są to z pewnością aspekty ważne, ale trzeba pamiętać, że większość studentów zaraz po ukończeniu szkoły nie stać na kupno takiego mieszkania za gotówkę. Pozostaje w takiej sytuacji kredyt mieszkaniowy.

W tym miejscu pada często pytanie: czy taki kredyt to dobry pomysł w tak młodym wieku? Można na nie odpowiedzieć dwojako. Z jednej strony im wcześniej zaczniemy, tym szybciej go spłacimy. Z drugiej strony kredyt to duże obciążenie budżetu i to na dodatek przez długi okres czasu (20, 25 a nawet 35 lat). Bez wystarczająco dobrej i przede wszystkim stabilnej pracy jego spłata będzie niemożliwa.

Wynajmowanie mieszkania

Alternatywą dla kupna mieszkania jest jego wynajem. Zaletą tej opcji jest brak zobowiązań co do lokalu, tzn. nie wiążemy z nim przyszłości i nie inwestujemy w niego. Jeśli nam przestanie odpowiadać, to możemy znaleźć inny. Ogólnie osoby po studiach, które decydują się na wynajem są bardziej mobilne i w razie znalezienia lepiej płatnej pracy w innym mieście nie mają skrupułów, ani tym bardziej poważnych zobowiązań wobec mieszkania wynajmowanego. Do minusów wynajmowanego mieszkania zaliczamy brak poczucia „bycia na swoim”, a także brak możliwość inwestowania w to lokum. Co więcej, koszty wynajmu wcale nie są tak niskie i równie dobrze miesięczny przelew na konto właściciela można by spożytkować na spłacenie raty kredytu.

Konkludując, decyzja co wybrać po studiach jest bardzo trudna. Wynajem i kupno mieszkania na kredyt mają swoje wady i zalety. To którą opcję wybierzemy zależy w głównej mierze od tego jak dobrze płatną i solidną pracę znajdziemy i czy z danym miastem wiążemy naszą życiową przyszłość.