Jak działa gotówkomat?

Na Śląsku stanęły samoobsługowe urządzenia, które wyglądem przypominają bankomaty, jednak ich rolą jest wypłata gotówki lub udzielenie pożyczki. W jaki sposób funkcjonują gotówkomaty?

Stacjonarne urządzenia do wypłaty gotówki pojawiły się w niektórych polskich miastach już w roku 2015. Rozwiązanie to zyskało popularność i zostało wyróżnione na Forum Liderów Cyfrowego Biznesu. Gotówkomaty nie wymagają korzystania z Internetu, ani posiadania konta w banku, a jednocześnie dają konsumentowi dostęp do wielu usług finansowych.

Możliwości gotówkomatu

Obecnie w gotówkomacie klient ma możliwość zaciągnięcia pożyczki na dowód, niedługo do usług tego urządzenia ma być wprowadzona także pożyczka ratalna. Firma obsługująca gotówkomaty planuje także w najbliższym czasie wprowadzenia do urządzenia usługi umożliwiającej uzyskanie konsolidacji, czyli połączenia kilku kredytów w jeden, co klientom pozwoli obniżyć ratę zobowiązania.

Weryfikacja klienta

Gotówkomat zapewnia bezpieczeństwo przeprowadzanych transakcji poprzez system podwójnej weryfikacji klienta. Jest ona dokonywana przez maszynę, a także przez pracownika firmy, z której usług korzystamy. Podczas dokonywania transakcji w gotówkomacie, klient jest podobnie sprawdzany, jak w banku podczas wnioskowania o kredyt, jedyną różnicę stanowi fakt, iż nie musi on odpowiadać na pytania konsultanta.

Jak zaciągnąć pożyczkę w gotówkomacie?

W celu skorzystania z pożyczki za pomocą gotówkomatu, potrzebny jest dowód osobisty. Jednak cały proces weryfikacji klienta jest dokonywany przez pracownika firmy oferującej usługę. Najpierw osoba chcąca skorzystać z tego rodzaju pożyczki jest identyfikowana po numerze PESEL, następnie jej dane są sprawdzane w Biurze Informacji Kredytowej, bazie dłużników KRD BIG.

Weryfikacja zdjęciem

Podczas weryfikacji klienta przez urządzenie gotówkomatu, za pomocą serii zaawansowanych technologicznie skanów sprawdzana jest autentyczność i stan dowodu osobistego przez daną osobę. Dodatkowego porównania dokonuje konsultant sprawdzając fotografię klienta zrobioną przez urządzenie z tą widniejącą w dokumencie. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do autentyczności dowodu osobistego, transakcja zostaje wstrzymana. Dla bezpieczeństwa i pewności danych osoby korzystającej z gotówkomatu zdjęcie wykonywane przez urządzenie musi być wykonane:

  • na wprost,
  • bez czapki,
  • bez okularów przeciwsłonecznych.

Potwierdzenie wykonania usługi

Klient biorący pożyczkę za pomocą gotówkomatu, otrzymuje dwukrotnie podczas transakcji wydruk z potwierdzeniem warunków i kosztu zobowiązania. Dodatkowo osoba korzystająca z urządzenia otrzyma e-mailem lub pocztą umowę zawartą z firmą pożyczkową. W razie jakichkolwiek wątpliwości, klientowi przysługuje prawo odstąpienia od umowy pożyczki w terminie 14 dni od jej zawarcia.