Omawiamy zasady preferencyjnych kredytów dla młodych małżeństw

Omawiamy-zasady-preferencyjnych-kredytów-dla-młodych-małżeństw

Kredyty mieszkaniowe udzielane w ramach programu Mieszkanie dla Młodych są w tej chwili jedynymi preferencyjnymi kredytami dla młodych małżeństw. Warto zapoznać się z zasadami MdM-u.

Własne mieszkanie stanowi życiowe wyzwanie dla wielu młodych małżeństw, a także osób samotnych, które również chciałyby mieć własne cztery ściany. Jeszcze do niedawna funkcjonował program Rodzina na Swoim, z którego skorzystały tysiące młodych małżeństw, ale został już wygaszony. Obecnie na podobnych zasadach funkcjonuje inny program z dopłatami rządowymi. Niestety, nie wszyscy mogą z niego skorzystać. Należy przypomnieć zasady funkcjonowania programu MdM tym, którzy mają szansę na takie dopłaty i chcieliby się o nie starać.

Program Mieszkanie dla Młodych został stworzony w celu pomocy osobom do 35 roku życia w uzyskania kredytu na zakup mieszkania bądź budowę domu. W ramach tego programu można zakupić jedynie nieruchomości na rynku pierwotnym. Jest to błąd. Bardzo często młodzi ludzie, których nie stać na drogie mieszkania na rynku pierwotnym (które na dodatek jeszcze później muszą wykończyć), woleliby zakupić mieszkanie na rynku wtórnym. Minusem jest też fakt, że dopłatą objętych jest jedynie 50 m kw. powierzchni lokalu.

Na jakie dopłaty młodzi ludzie mogą liczyć? Na nieco wyższe dopłaty mogą liczyć przede wszystkim młode małżeństwa z dziećmi, a to dlatego, że prócz dopłat wypłacanych jednorazowo mogą one jeszcze otrzymać 5 proc. Na kolejną dodatkową opłatę w wysokości 5 proc. mogą liczyć małżeństwa mające dwójkę dzieci, którym po upływie do pięciu lat po zakupie mieszkania urodzi się trzecie dziecko. W związku z tym rodziny wielodzietne mogą liczyć na dopłaty nawet w wysokości 20 proc. Tymczasem standardowa dopłata do wkłady własnego ubiegających się o kredyty w ramach programu MdM wynosi 10 proc.

Program Mieszkanie dla Młodych jest wielką szansą dla ludzi młodych na własne cztery ściany, chociaż dopłaty w ramach tego programu są niższe niż przy programie Rodzina na Swoim. Ale są – a dla wielu młodych ludzi odłożenie pieniędzy na obowiązujący wkład własny w wysokości 5 proc. jest progiem nie do przejścia. Poza tym trzeba pamiętać, że 5 proc. wkładu własnego obowiązuje tylko w tym roku. W następnym będzie to już 10 proc., by docelowo dojść do 20 proc.

Niestety, nierzadko nawet dopłaty nie załatwią sprawy, ponieważ wielu małżeństw po prostu nie stać na kredyt. Dobrym rozwiązaniem może się dla nich okazać wynajem mieszkania. Program budowy oraz zakupu całych budynków pod wynajem jest już w końcowej fazie przygotowań.